Özgeçmiş

Geri Dön

4 Mayıs 1954’de 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ilk torunu olarak İstanbul’da doğdu. Annesi ve babası Engin ve Ömer İnönü’dür. Kardeşi Eren İnönü 1956 yılında doğdu.

1965’de Maçka İlkokulu’nu, 1972’de Alman Lisesi’ni , 1977’de Mannheim Üniversitesi’ni (Almanya) Yüksek İşletmeci olarak bitirdi. 1985’de Harvard Üniversitesi (ABD) Yatırım Değerlendirmesi ve Yönetimi Sertifika Programını tamamladı.

1982 yılında Nazlı Kadirbeyoğlu ile evlendi. Eşi Doç. Dr. Nazlı İnönü İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Mantık Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisidir. Mehmet, Murat, Münci adında üç oğlu vardır.

İş hayatına Frankfurt’ta Metallgesellschaft AG de başladı. Ardından İstanbul’da Etmaş Siemens AŞ, Kadirbeyoğlu İnşaat AŞ, Deha AŞ, Kemer Yapı ve Turizm AŞ, Garanti Balfour Beatty AŞ, Beko Elektronik AŞ ve Arçelik AŞ’de çalıştı.

2009 Yerel Seçimlerinde kontenjan adayı olarak Şişli Belediye Meclisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliklerine seçildi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Şişli Belediye Başkanı adayı olarak girdiği 2014 Yerel Seçimlerinde  %61,6 oyla Belediye Başkanlığına seçildi.

19 Nisan 2016 tarihinde, Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın ( UCLG - MEWA) 2019 yılına ombudsmanı oldu. Hayri İnönü ayrıca UCLG - MEWA Cinsiyet Eşitliği Komitesi Eşbaşkanlık görevine de seçildi.

İnönü Vakfı ve Sevinç Erdal İnönü Vakfı kurucu üyesidir.

İyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir.